Найбiльше значення у виборi квiтiв для букету мають переваги того, кому його збираються дарувати. Просто безглуздо на всi свята купувати величезна кiлькiсть троянд, коли, можливо, людина не занадто любить цi квiти. У той же час не коштує для дiтей вибирати розкiшнi дорогi букети, коли набагато краще пiднести невеликий, але витончений букет iз простих квiтiв.
Колір квiтiв для букету теж має своє значення, але все-таки , у першу чергу, треба керуватися не стiльки цим, скiльки тим, який колiр найбiльше любить той, для кого вибирається букет.
Однак iснує й загальноприйнята символiка фарб.
Червоний колiр - самий активний, пiдпорядковуючий собi всi iншi. Означає життя, любов, волю, торжество й у той же час вогонь, кров. Букет червоних троянд, наприклад, буде скорiше розцiнене як вираження страстi, чим як визнання в любовi. А букет з пурпурних гипсофил буде виглядати як маленьке багаття.
Жовтий-Тепло, сонце, радiсть, життя, щастя, багатство. Наскiльки красиво буде дивитися у вазi композицiя з жовтих лiлiй у зимовий холодний вечiр!
Зеленувато-жовтий - ненависть, заздрiсть, невiрнiсть, норовливiсть. Не варто дарувати улюбленiй жiнцi зеленувато-жовту орхiдею, щоб не викликати пiдозри!
Жовтогарячий - радiсть, теплота, сонце, сила, урожай, щастя, свято. Букет з календули або тагетиса дивиться яскравим i подарує чимало радостi, нагадуючи про теплий лет i щедру осiнь.
Фiолетовий (особливо темний) -сполучний колiр, що означає сум, i в той же час велич, достоїнство, розкiш. Бутоньєрка з фiолетових сухоцвiтiв або, примiром , букет з астр або дельфиниума будуть смотреться по-королевски!
Синiй - холод, спокiй, вага, енергiя, нескiнченнiсть, туга. Букет синiх iрисiв, подарованих улюбленiй жiнцi, нагадає їй, що в неї є на кого покластися.
Голубий - чистота, вiрнiсть, далечiнь. Букет блакитних дзвiночкiв або незабудок добре пiднести чистiй, юнiй, безневиннiй iстотi.
Зелений - мир, пасивнiсть, спокiй. Композицiї з бiльшою кiлькiстю зеленi (папороть, самшит, нефролепис, руксус, тисi й iн.) допоможуть створити приємну, спокiйну атмосферу вдома або в офiсi.
Ясно-зелений - чистота, веселощi. Букети з використанням свiтлої зеленi особливо гарнi навеснi.
Темно-зелений, холодний, стримуючий колір - надiя, спокiй, мир, родючiсть. З жовте, жовтогаряче, червоним його звучання слабшає, iз синiм- пiдсилюється. З темною зеленню добре смотрятся букети в прийомних компанiй. Вони допомагають створити вiдповiдну атмосферу.
Бiлий - нейтральний колiр, що сильно контрастує з усiма темними квiтами, вносить свiтло, веселощi. Особливо пiдсилює святкове звучання червоного. Символiчно сприймається як чистота, безвиннiсть, у деяких країнах, у зв'язку з релiгiйними традицiями синтоїзму, буддизму й деяких iнших религий - жалоба. Бiлi квiти гарнi скрiзь. Букети iз квiтiв цього кольору найбiльш нейтральнi.
Чорний - нейтральний колiр. Означає сум, серйозну врочистiсть, жалобу. Але це не виходить, що не можна дарувати квiти цього колера тим, хто їх любить. iз цим кольором треба бути обережнiше. Чорнi троянди, примiром , гарнi тiльки тодi, коли вони до мiсця або ж досить улюбленi одержувачем букета. Не варто дарувати їх занадто часто й не вчасно.
Однак, знаючи значення колеров квiтiв, варто пам'ятати про те, що, прагнучи щось сказати за допомогою букета, не можна забувати про гармонiйнiсть звучання всiх елементiв композицiї.
Звичайно, вiдступу вiд правил цiлком припустимi, особливо якщо це буде пiдлегло вираженню задуму майстри, але увесь час варто пам'ятати про гармонiйнiсть букета й про те, як вiн буде психологiчно сприйматися.
Так, наприклад, букети темних, холодних тонiв бiльшiстю людей сприймаються як важкi, а якщо вони ще й бiльшi або складаються з великих квiтiв, те i як давлять. Такi букети гарнi в прийомних великих компанiй, де необхiдно створити строгу й дiлову атмосферу. Також в офiсах гарнi букети нейтральних тонiв, що не заважають працювати, але й не розслаблюючим своїм яскравим, святковим звучанням. Крiм того, зовсiм неприпустимо розташовувати в таких мiсцях букети, що складаються iз квiтiв iз сильним заходом. Це не тiльки вiдволiкає вiд роботи, але й може викликати роздратування. Особливо гарнi в офiсах iкебани, добре пiдiбранi пiд iнтер'єр.
Удома, навпаки, найкраще ставити букети теплих, приємних, свiтлих тонiв. Букет з добре пiдiбраними квiтами, що прекрасно вписуються в iнтер'єр, дозволить вiдпочити, отямитися пiсля робочого дня й набратися сил перед наступним. Узимку рекомендується вибирати для будинку букети, що складаються з бiльше яскравих квiтiв, як би нагадуючи собi про сонце, лiто, тепло. Навеснi гарнi букети з бiлих, рожевих квiтiв, з легким приємним ароматом. Улiтку, у перiод, коли квiтiв найбiльша кiлькiсть, можна вибирати будь-який букет, але якщо занадто пекуче й хочеться небагато прохолодi, те найкраще пiдiйдуть бiлi, свiтло-блакитнi тони. Восени ж особливо изумительно смотрятся хризантеми й Георгiни, що нагадують своїм розкiшним видом i яскравими, соковитими квiтами про лiто, що йде, i щедрiй осенi.