Офіційна емблема держави, що зображується на прапорах, грошових знаках, печатках, деяких офіційних документах тощо. Його призначення – дати в умовних і лаконічних символах уявлення про державу, її історію, суспільний та державний лад. Найперші спогади про Тризуб на території України датовані першими століттями нашої ери в Боспорськім царстві, що знаходилося на Керченському півострові. Трохи пізніше, у VI -VII ст. цей знак можна зустріти й серед археологічних знахідок на Полтавщині, Київщині. Національним гербом України є золотий тризуб на блакитному тлі (фоні). Зображення тризуба, яке дуже мало відрізняється від офіційно прийнятого герба Української Народної Республіки (1918 р.) відноситься до рубежу X - XI ст. – часів князювання у Києві Володимира Великого (980 - 1015 рр.), який успадкував тризуб від предків і запровадив більше, ніж тисячу років тому. Народне розшифрування нашого герба означає “воля”. Деякі вчені вважають, що тризуб став нашим гербом після хрещення князем Володимиром Київської Русі на честь Святої Трійці: Бога Отця, Бога Сина і Святого Духа. Знак у формі тризуба був на срібних монетах князя Володимира, його синів Святослава та Ярослава Мудрого. Він був у гербі Анни Ярославни, королеви Франції. Аналогічне клеймо має і цегла, яку знаходять при розкопках Десятинної церкви у Києві. Єдиної думки щодо значення тризуба вчені не мають. Однак очевидно, що він був знаком князівської влади Рюриковичів. Відзнаку у формі тризуба використовували українські січові стрільці. Тризуб став також своєрідним орденом, відзнакою за хоробрість в Українській Галицькій Армії (УГА). Герб держави України символізує мир і творчу працю, спорідненість поколінь, він є продовженням глибинних історичних геральдичних традицій українського народу. Як державний герб УНР тризуб на синьому тлі введений законом, прийнятим Українською Центральною Радою у Києві 1 березня 1918 року. Символіку із зображенням тризуба у 20-40рр. XXст. використовували різні політичні угрупування Західної України, праві і ліві, в тому числі ОУН. Враховуючи давні історичні геральдичні традиції українського народу, глибинний смисл, який вкладався в символ тризуба, Верховна Рада України як найвищий законодавчий орган держави своєю постановою "Про державний герб України" від 19 лютого 1992 р. затвердила тризуб як малий герб України, вважаючи його головним елементом великого герба України. Тризуб став офіційною емблемою нашої держави.
У січні 2001 року до Верховної Ради України надійшов законопроект «Про великий Державний герб України» (реєстр. No5274-1). Документом пропонується затвердити великий Державний герб України який є зображенням на синьому щиті золотого Знаку Княжої Держави Володимира Великого (малого Державного герба України); над щитом — відтворення великокняжого вінця і синьо-золотого шатра. По обидва боки щита від щита зображено щитотримачів: справа — золотого лева, зліва — козака з мушкетом. Під щитом — стрічка, що поєднує національні кольори, — синій та жовтий; під стрічкою — золоті колоски пшениці, скріплені кетягом калини.
Закон України (проект)
Про затвердження великого Державного Герба України
Цей закон згідно з Конституцією України встановлює зображення великого Державного Герба України і регламентує його використання. 1. Великим Державним Гербом України вважати Герб, виконаний авторською групою у складі: Івахненка О. А. — заслуженого діяча мистецтв України, професора Української академії мистецтв. Мітченка В. С. — члена спілки художників України, старшого викладача Української академії мистецтв. Дмитрієнко М. Ф. — доктора історичних наук, завідуючого відділом спеціальних історичних дисциплін Інституту історії України Національної академії наук України. Савчука Ю. К. — кандидата історичних наук, наукового співробітника відділу спеціальних історичних дисциплін Інституту історії України Національної академії наук України. 2. Зображення великого Державного Герба України розміщується на печатках органів державної влади і місцевого самоврядування, грошових знаках та знаках поштової оплати, печатках, штампах, бланках державних установ, посольств України за кордоном. 3. Закон набирає чинності з дня його опублікування.
|