Фільми онлайн українською netlibrary.at.ua

За Єдність України. netlibrary.at.ua

Профіль

Логін:
Пароль:

Радіо

чат

500
Тут спілкуються українською

Опитування

Якою мовою ви розмовляєте?
Всього відповідей: 348

Наші партнери

Головна » Статті » Що і коли святкуємо

Ворожіння на Івана Купала
6 липня переддень свята Купала.

Красуня Купальниця в цей день поспішає зустрітися з Купалом, а тому допомагає дівчатам прикрашати житло вінками з квітів і трав. Хлопці та дівчата йшли за околицю села до лісу чи річки. Вибирали поміж себе найвродливіших „молодого” з „молодою”. „Молодий” низько кланявся родичам своєї нареченої, яких представляли інші дівчата з хлопцями. Потім, узявшись за руки, починали водити хороводи навколо нареченого і нареченої – то в одну сторону, то в іншу. Цього ж дня ворожили: збирали дванадцять трав, серед яких обов’язково були чортополох і папороть, і клали під подушку зі словами: „Суджений-ряджений, прийди в мій сад погулять!” Також напередодні Купальниці ввечері дівчата збиралися в якійсь хаті „товкти в ступі ячмінь”; на другий день уранці з того ячменю варили кашу, яку називали кутею, і ввечері того ж дня з’їдали з маслом. Після цього, узявши передні колеса від воза, деякі з них сідали на вісь, інші, вхопившись за голоблю, каталися по селу, а потім по полях з піснями до ранньої зорі…

Купальські ворожіння вважались особливими, дуже значущими для дівчат. Тому до них ставилися досить серйозно, без легковажності. Ворожіння мали свої таємниці, що були відомі не багатьом. Ці таємниці можна було передавати лише окремим посвяченим у ритуальні дійства. Колись це було справою волхвів. Зовнішні ж прикмети ворожінь були відомі всім дівчатам, котрі їх охоче дотримувались.

…До самого ранку не вгасав Купальський вогонь, до самого ранку чути було спів, жарти молоді. Тільки вмившись досвітньою росою, розходились дівчата й хлопці по домівках.

Стрибання через вогнище

У ніч під Івана Купала розводиться велике вогнище з суччя і соломи і стрибають через вогонь з розгону, причому, вдалий стрибок, якщо полум’я не торкнеться того, що стрибає і не буде іскр, — означає вихід заміж або успіх.

Умови ворожіння

Всі ворожіння, а також зміна лиця, тобто маскарад, засуджувалися церквою свого часу і вважалися справою нечистою. Ось чому в народних звичаях час ворожінь обов’язково приурочувався до 12-тої години ночі. Найбільш вдалими днями ворожіння вважаються святки, ніч під Новий Рік, під хрещення, і влітку – день Івана Купали. Зазвичай в старовину, ті, що гадали і ряджені в день освячення води на Водохреще, незважаючи ні на який мороз, занурюються в ополонці, змиваючи цим свої гріхи.

Пусканні вінка

На Івана Купала кинути в річку вінок з берези: якщо потоне – смерть, попливе – заміж вийти, до берега приб’є – незаміжньою бути.

Характерна прикмета Івана Купали — численні звичаї і перекази, пов’язані з рослинним світом. Трави і квіти, зібрані в Іванів день, кладуть під Іванову росу, висушують і зберігають їх, вважаючи більш цілющими, ніж зібрані в інший час. Ними обкурюють хворих, борються з нечистю, їх кидають у затоплену піч під час грози, щоб захистити будинок від удару блискавки, вживають їх і для розпалення любові або для "відсушки”. В день Івана Купали дівчата заплітають вінки з трав: братиків, лопуха, богородицької трави та ведмедячого вуха; ввечері пускають ці вінки на воду, спостерігаючи, як і куди вони пливуть. Якщо вінок тоне, значить, суджений розлюбив і заміж за нього не вийти. З чудесних трав збираних в цей час, варто назвати "плакун-траву”, особлива сила якої, на думку селян, знаходиться в її корені, що має властивість проганяти злого духа; "терлич-трава” вживається причарування парубків дівчатами: вони носять її у себе за пазухою і промовляють: "Терлич, терлич, хлопців поклич!” Трава чорнобильник, по народному повір’ю, осоружна відьмам і охороняє від них будинок і двір. Її ж заплітають в батога і кладуть під Іванову росу з промовою: "Матінко-земля, батечку-небо, дайте рабам вашим від цієї трави здоров’я!” Травичка "зяблиця” допомагає від дитячого крику і від безсоння; "пастушу сумку” відвіку заготовлювали як хороший кровоспинний засіб при різних кровотечах; страждаючі на ревматизм збирали у великій кількості пекучу кропиву; для лікування ран, опіків запасалися заячою капустою; на випадок простуд, кашлю необхідно було мати удома мати-мачуху, материнку, багульник.

На ніч Івана Купала треба зловити живу гадюку, затягнути крізь її очі білу нитку, і цією ниткою прошити якусь із речей свого обранця.

Джерело:www.kaputik.net
Категорія: Що і коли святкуємо | Додав: irisha (2010-07-06)
Переглядів: 2188
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Поиск

Випадковий фільм

Статистика

Заработок в Интернете Счетчик тИЦ и PR фільми онлайн bux



Онлайн всього: 1
Глядачі: 1
Користувачів: 0

Посетители за сегодня
NetLibrary

Реклама

Увага! ВСІ МАТЕРІЛИ РОЗМІЩЕННІ НА САЙТІ ПРИЗНАЧЕНІ ЛИШЕ ДЛЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ. ВСІ ПРАВА НАЛЕЖАТЬ ВЛАСНИКАМ САЙТУ. З повагою адміністрація сайту netlibrary.at.ua

Вверх